Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTA084A380F |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.4 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 95 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.089 x 0.267 mm |
| Weight | 440g (typ) |
| Outline Dimension (HxV) | 221 X 152.4 mm |
| Outline Depth (D) | 12 mm |
| Active Area (H x V) | 170.88 X 128.16 mm |
| Bezel Area (H x V) | 175.9 x 134.6 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 55/55/35/60 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (180°) |
|---|---|
| Power Consumption | 4.0W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 480V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.6mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for LCD | 320mA (Typ.)(IDD) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF9B-31P-1V |
| Signal Interface Pins | 31 pins |