Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTA085C180F |
|---|---|
| Diagonal Size | 8.5 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 109 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.077 x 0.231 mm |
| Active Area (H x V) | 184.8 X 110.88 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | L shape |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Signal Interface Type | Connector |