Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTM024DC9 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 165 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | 6.5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 42.5 X 58.9 mm |
| Outline Depth (D) | 1.7 mm |
| Active Area (H x V) | 36.7 X 49 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | VMW, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Power Consumption | 204mW (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Amount | 4 pcs |
Signal Interface 