Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTA050B352A |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 400 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Density | 92 PPI |
|---|---|
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.092 x 0.266 mm |
| Weight | 67g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 123.4 X 76.5 mm |
| Outline Depth (D) | 3.8 mm |
| Active Area (H x V) | 110.4 X 62.244 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 11/22 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/40/50 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/17.0/-13.0V (Typ.)(VDD/VEE/VGON/VSS) |