Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTD056ET0S |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.6 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | MID UMPC |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 211 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.040 x 0.120 mm |
| Weight | 75g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 141.8 X 84.4 mm |
| Outline Depth (D) | 7.5 mm |
| Active Area (H x V) | 122.88 X 72 mm |
| Bezel Area (H x V) | 127.9 x 77.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (2 pcs) on left, right slugs |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 165 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 200:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/40/25/30 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Power Consumption | 2.66W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 500V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.0/5.0mA (Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 200mA (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH23-25S-0.3SHW(05) |
| Signal Interface Pins | 25 pins |