Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTD104KA16 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.4 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Pad, Tablet |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0685 x 0.2055 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 238.6 X 173.2 mm |
| Outline Depth (D) | 6.4 mm |
| Active Area (H x V) | 210.432 X 157.824 mm |
| Bezel Area (H x V) | 215.0 x 162.5 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4 pcs) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 250:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 30/30/10/20 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 550 ± 55V |
| Lamp Current | 5.0mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF19L-14P-1H |
| Signal Interface Pins | 14 pins |