Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTD121C33U |
|---|---|
| Diagonal Size | 12.1 |
| LCD Resolution | 800 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.1025 x 0.3075 mm |
| Active Area (H x V) | 246 X 184.5 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 10/25 (Typ.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | DF19L-20P-1H(56) |
| Signal Interface Pins | 20 pins |