Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA-MATSUSHITA LTM035A776G |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | PDA |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0745 x 0.2235 mm |
| Weight | 45.5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 70 X 92.4 mm |
| Outline Depth (D) | 5.1 mm |
| Active Area (H x V) | 53.64 X 71.52 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Reflective |
|---|---|
| Brightness | 40 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 50/50 (Max.)(Tr/Td) |
Electronic Features 
| Reverse Scan | No |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Front light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 310/345/390V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 1.0/1.4/3.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/5.0/15.0/-12.0/(VGL+3.3)V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL/GVDD) |
| Input Current for LCD | 1.2/7.8/0.025/0.27/0.002mA (DIDD/AIDD/IGH/IGL/GIDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 50 pins |