Brief Information 
| Brand / LCD Model | TOSHIBA LTM10C321 |
|---|---|
| Diagonal Size | 10.4 |
| LCD Resolution | 1024 x 768 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Laptop |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 123 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0685 x 0.2055 mm |
| Active Area (H x V) | 210.432 X 157.824 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Color | 262K |
|---|
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
Signal Interface 