Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY MFG240160-3-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.0 |
| LCD Resolution | 240 x 160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 96 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.261 x 0.271 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 79.7 X 63.5 mm |
| Active Area (H x V) | 62.62 X 43.34 mm |
| Bezel Area (H x V) | 71.8 x 49.00 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Positive), Transflective |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 3:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 386.5(Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 27/30/18/38 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time (Hrs) | 30K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 16.5 ± 0.2V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 2.6/5.2mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 24 pins |