Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P3320-W-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.9 |
| LCD Resolution | 220 x 176 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera, Digital Video Camera |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.058 x 0.174 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 46.4 X 42.8 mm |
| Outline Depth (D) | 2.15 mm |
| Active Area (H x V) | 38.28 X 30.62 mm |
| Bezel Area (H x V) | 39.88 x 32.22 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 38 pins |