Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P5111-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Photo Frame, Portable DVD Player |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.064 x 0.1805 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 165 X 104 mm |
| Outline Depth (D) | 5.9 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 86.64 mm |
| Bezel Area (H x V) | 156.0 x 89.04 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/15/10.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |