Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P5257-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.06 x 0.18 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 50 X 69.2 mm |
| Outline Depth (D) | 2 mm |
| Active Area (H x V) | 43.2 X 57.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 45.2 x 59.6 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 17 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/70/80 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2 ± 0.2V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 6.0/11.84mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 37 pins |