Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT240320-270-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.4 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.153 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 42.72 X 60.26 mm |
| Outline Depth (D) | 3.3 mm |
| Active Area (H x V) | 36.27 X 48.96 mm |
| Bezel Area (H x V) | 38.32 x 50.56 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 235 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 650:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 28 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 279mW (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 48 pins |