Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT3P2498-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 5.0 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.045 x 0.135 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 71.4 X 120.4 mm |
| Outline Depth (D) | 3.7 mm |
| Active Area (H x V) | 64.8 X 108 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 747mW |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 15.5 ± 1.0V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/(1.8/2.8)V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 51 pins |