Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT480800-5-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.6 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | LTPS TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 258 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.03275 x 0.09825 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 51.98 X 89.44 mm |
| Active Area (H x V) | 47.16 X 78.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 48.56 x 80.0 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 225 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 900:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 392mW |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 18.6 ± 1.2V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 20.26/40.52mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 51 pins |