Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY G320240DPSW-100W-TP-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.8 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | FSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.240 x 0.240 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 96.2 X 72 mm |
| Outline Depth (D) | 9.3 mm |
| Active Area (H x V) | 76.79 X 57.59 mm |
| Bezel Area (H x V) | 77.79 x 58.59 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 85 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 214.6/208.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 34/34/32/28 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S5P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 5.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 75 ± 10mA |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (4-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 0.45/2.0mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 14 pins |