Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY IPS1P6388-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.0 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.036 x 0.108 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 57.2 X 96.28 mm |
| Outline Depth (D) | 1.81 mm |
| Active Area (H x V) | 51.84 X 86.4 mm |
| Bezel Area (H x V) | 53.44 x 88.0 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 24.8 ± 1.6 |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | MIPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | MIPI (2 data lanes) |
| Input Voltage for LCD | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 20 pins |