Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY IPS320480-52-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.2 |
| LCD Resolution | 320 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.047 x 0.141 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 50.72 X 78.78 mm |
| Outline Depth (D) | 3.35 mm |
| Active Area (H x V) | 45.12 X 67.68 mm |
| Bezel Area (H x V) | 46.92 x 69.48 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
|---|---|
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 61 pins |