Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY MCT-G320240DFSW-33W |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.6 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | CSTN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 87 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.096 x 0.290 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 112 X 82 mm |
| Outline Depth (D) | 10 mm |
| Active Area (H x V) | 92.8 X 69.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 99.2 x 71.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | STN, Normally Black, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 60 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 25:1 (Typ.) |
| Display Color | Color |
| Response Time | 150/155 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 40/55/50/50 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.5V (Typ.) |