Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY OEL9M0066-Y-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.1 |
| LCD Resolution | 96 x 64 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.240 x 0.240 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 33.59 X 23.62 mm |
| Outline Depth (D) | 1.5 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 23.01 X 15.33 mm |
| Bezel Area (H x V) | 25.01 x 17.33 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Color | Mono(Yellow) |
|---|---|
| Response Time | 0.02/0.02 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 70K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 6800/8080 parallel, 4-wire SPI, I²C |
| Input Voltage for LCD | 3.0/3.0V (Typ.)(VDC/VDDIO) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 31 pins |