Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY OEL9M0072-B-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.5 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 92 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.274 x 0.274 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 42.04 X 27.22 mm |
| Outline Depth (D) | 1.5 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 35.04 X 17.51 mm |
| Bezel Area (H x V) | 37.04 x 19.51 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 100 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000:1 (Min.) |
| Display Color | Mono(Blue) |
| Response Time | 0.02/0.02 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/SPI/I²C |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 24 pins |