Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY OEL9M0081-G-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.4 |
| LCD Resolution | 240 x 128 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.290 x 0.290 mm |
| Weight | 20g |
| Outline Dimension (HxV) | 89.52 X 54.41 mm |
| Outline Depth (D) | 2.05 ± 0.2g mm |
| Active Area (H x V) | 75.58 X 40.3 mm |
| Bezel Area (H x V) | 77.58 x 42.30 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 70 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000:1 (Min.) |
| Display Color | Mono(Green) |
| Response Time | 0.02/0.02 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 100Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 400/480mW (Min./Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 35K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.0/16.0V (Typ.)(VCI/VCC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |