Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT-G240320LTSW-8W |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.2 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0675 x 0.2025 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 57.54 X 79.2 mm |
| Outline Depth (D) | 3.6 mm |
| Active Area (H x V) | 48.6 X 64.8 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 100:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/50/55 |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |