Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT-GG1N4332LTSW-W-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.2 |
| LCD Resolution | 240 x 432 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 117 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.2210 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 54.8 X 113.28 mm |
| Outline Depth (D) | 4.25 mm |
| Active Area (H x V) | 47.952 X 95.472 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 480 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 750:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 38.8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/65/80 |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 12.8 ± 1.2V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 1.65/2.5/2.5V (Min.)(IOVCC/VCC/VCI) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |