Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1024600-10-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 1024 x 600 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP4 PMP, MID UMPC |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.050 x 0.150 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 163.2 X 102 mm |
| Outline Depth (D) | 2.1 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 90 mm |
| Bezel Area (H x V) | 154.6 x 91.0 mm |
| Mount & Brackets | Without |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 700:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 29 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/75/67/72 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 8.7/9.3/10.2V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | LVDS |
|---|---|
| Signal Interface Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 267.38/534.76mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 25 pins |