Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1N6248-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.2 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 125 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Outline Dimension (HxV) | 57.54 X 79.2 mm |
| Outline Depth (D) | 4.05 mm |
| Active Area (H x V) | 48.6 X 64.8 mm |
| Bezel Area (H x V) | 51.2 x 67.4 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 80 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 48 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 34/45/80/42 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 338 mW |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 18.0/19.2/20.4V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 8.93/17.86mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |