Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P2477-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.4 |
| LCD Resolution | 220 x 220 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Circular Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.052 x 0.156 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 42.4 X 46.9 mm |
| Outline Depth (D) | 2.5 ± 0.1 mm |
| Active Area (H x V) | 35.1 X 35.1 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 350:1 (Typ.) |
| Display Color | 65K/262K |
| Response Time | 31 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 73/71/61/64 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 117mW |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 3.1V (Typ.) |
| Lamp Current | 30mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VDD) |
| Input Current for LCD | 5.04/7.56mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |