Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P6200-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.2 |
| LCD Resolution | 480 x 800 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 291 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.029 x 0.087 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 47.26 X 80.84 mm |
| Outline Depth (D) | 2.0 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 41.76 X 69.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 43.76 x 71.60 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | AFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 195 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 320:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 32 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8/(1.8/2.8)V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |