Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT1P6430-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.051 x 0.153 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 55.26 X 84.69 mm |
| Outline Depth (D) | 2.1 mm |
| Active Area (H x V) | 48.96 X 73.44 mm |
| Bezel Area (H x V) | 51.16 x 75.44 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | TBD |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 45 pins |