Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT220176-8-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.2 |
| LCD Resolution | 220 x 176 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 50.8 X 45.8 mm |
| Outline Depth (D) | 3.15 mm |
| Active Area (H x V) | 43.56 X 34.85 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 191 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 527:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 19 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/77 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Power Consumption | 225mW (Typ.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.1V (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for LCD | 6.95mA (Typ.)(ICC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 36 pins |