Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT240320-237-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.060 x 0.180 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 50 X 69.2 mm |
| Outline Depth (D) | 2.85 mm |
| Active Area (H x V) | 43.2 X 57.6 mm |
| Bezel Area (H x V) | 47.0 x 60.1 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 125 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 95:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 32.8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/41/32 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 246mW |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 47 pins |