Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT320480-4-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 164 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0515 x 0.1545 mm |
| Weight | 23.1g |
| Outline Dimension (HxV) | 57.94 X 87.1 mm |
| Outline Depth (D) | 3.3 ± 0.2 mm |
| Active Area (H x V) | 49.44 X 74.16 mm |
| Bezel Area (H x V) | 52.64 x 77.36 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 550:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 36.1 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.6 ± 1.2V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for LCD | 2.8/2.8V (VCI/IOVCC) |
| Input Current for LCD | 16.89/33.78mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 51 pins |