Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT480854-1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 854 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 230 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0368 x 0.1104 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 59.19 X 106.53 mm |
| Outline Depth (D) | 2.35 mm |
| Active Area (H x V) | 52.99 X 94.28 mm |
| Bezel Area (H x V) | 54.59 x 95.88 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 26.1/27.9/30.6V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (VCC/IOVCC) |
|---|---|
| Input Current for LCD | TBD |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 61 pins |