Brief Information 
| Brand / LCD Model | TRULY TFT800480-54-E |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 800 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.064 x 0.1805 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 186.8 X 126.8 mm |
| Outline Depth (D) | 5.46 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 153.6 X 86.64 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 600:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/50/60 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.0/9.6/10.2V (Min./Typ./Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/10.0/15.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |