Brief Information 
| Brand / LCD Model | UNIPAC UR038Q01-1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.8 |
| LCD Resolution | 240 x 320 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Operating Temperature | -10 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 106 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.080 x 0.240 mm |
| Weight | 65 ± 5g |
| Outline Dimension (HxV) | 73 X 98.8 mm |
| Outline Depth (D) | 5.15 mm |
| Active Area (H x V) | 57.24 X 76.8 mm |
| Bezel Area (H x V) | 60.3 x 80.0 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
| Touch Type | Embeded (4-wire Resistive) |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Reflective |
|---|---|
| Brightness | 30 cd/m2 |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/45/45 |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Front light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 10K (Min.) |
| Lamp Voltage | 350V (Typ.) |
| Lamp Current | 1.45mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3/12/-12V (Typ.)(DVCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for LCD | 1.3/2.0/0.00004/-0.04mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 60 pins |