Brief Information 
| Brand / LCD Model | VISIONOX V0006-FA-001 |
|---|---|
| Diagonal Size | 4.3 |
| LCD Resolution | 480 x 272 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | AM-OLED |
| Application | Portable Navigation Device |
| Operating Temperature | -40 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.066 x 0.198 mm |
| Weight | TBD |
| Outline Dimension (HxV) | 103.5 X 67 mm |
| Outline Depth (D) | 2.05 ± 0.15 mm |
| Active Area (H x V) | 95.04 X 53.8 mm |
| Bezel Area (H x V) | 96.0 x 54.8 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | OLED |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 10000:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 50 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 85/85/85/85 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Power Consumption | 640mW (Max.) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 71 pins |