Brief Information 
| Brand / LCD Model | VISIONOX VGM128064A1Y01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.7 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | OLED |
| LCD Type | PM-OLED |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.480 x 0.480 mm |
| Weight | 26.02 ± 2.6g |
| Outline Dimension (HxV) | 74.8 X 53.5 mm |
| Outline Depth (D) | 5.7 ± 0.3 mm |
| Active Area (H x V) | 61.4 X 30.7 mm |
| Bezel Area (H x V) | 63.4 x 32.7 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ2.5) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Brightness | 60 cd/m2 |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000:1 (Min.) |
| Display Color | Mono(Yellow) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 80/80/80/80 |
| Viewing Direction | Symmetry |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Power Consumption | 400/475mW (Typ./Max.) |
Backlight System 
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Min.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | 8-bit 6080/8080 parallel |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.) |
| Signal Interface Type | Pad |
| Signal Interface Pins | 20 pins |