Brief Information 
| Brand / LCD Model | YEEBO BA-128160A-TCWD-J-G |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.5 |
| LCD Resolution | 128 x 160 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | MP3 Player, Mobile Phone |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | Unknown |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 136 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.062 x 0.186 mm |
| Weight | 5g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 30 X 52.66 mm |
| Outline Depth (D) | 2.35 mm |
| Active Area (H x V) | 23.808 X 29.76 mm |
| Bezel Area (H x V) | 26.608 x 32.76 mm |
| Orientation | Portrait type |
Touch Screen 
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 50/50/35/15 |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time (Hrs) | 50K (Min.) |
| Lamp Voltage | 6.6 ± 0.5V |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | CPU |
|---|---|
| Signal Interface Class | CPU |
| Input Voltage for LCD | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 2.4/3.4mA (Typ./Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |