Brief Information 
| Brand / LCD Model | YEEBO BG-12864A-ADWA-J-G-A00 |
|---|---|
| Diagonal Size | 2.1 |
| LCD Resolution | 128 x 64 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | STN-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | Rectangle |
|---|---|
| Pixel Density | 67 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.364 x 0.433 mm |
| Outline Dimension (HxV) | 56.6 X 44.2 mm |
| Outline Depth (D) | 7.65 mm |
| Active Area (H x V) | 46.562 X 27.682 mm |
| Bezel Area (H x V) | 50.60 x 31.00 mm |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | STN, Black/White mode (Negative), Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 50 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 80:1 (Typ.) |
| Display Color | Monochrome |
| Response Time | 175.1/162.3 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 51/48/40/50 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Voltage | 3.1V (Typ.) |
| Lamp Current | 30mA (Typ.) |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 3.0V (Typ.) |
| Input Current for LCD | 1.0mA (Max.) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 30 pins |