Brief Information 
| Brand / LCD Model | AUO A017CN01-V4 |
|---|---|
| Diagonal Size | 1.7 |
| LCD Resolution | 480 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Digital Still Camera |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 70 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Delta |
|---|---|
| Pixel Density | 171 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.071 x 0.1065 mm |
| Weight | 9g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 41.58 X 37.26 mm |
| Outline Depth (D) | 2.8 mm |
| Active Area (H x V) | 34.08 X 25.56 mm |
| Bezel Area (H x V) | 36.88 x 28.36 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 300:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 25/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 45/45/15/35 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 3.8/4.4V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR656 |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3/3.3V (Typ.)(VCC/AVDD/PVDD) |
| Input Current for LCD | 2/2/.5/8mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IPVDD) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 40 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
A017CN01-V4
|
|---|