Brief Information 
| Brand / LCD Model | LG-PHILIPS LC201V1 |
|---|---|
| Diagonal Size | 20.1 |
| LCD Resolution | 640 x 480 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | TV |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| RoHS | None RoHS |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.2125 x 0.6375 mm |
| Weight | 3.20Kgs (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 450 X 348.7 mm |
| Outline Depth (D) | 24 mm |
| Active Area (H x V) | 408 X 306 mm |
| Bezel Area (H x V) | 413.0 x 311.0 mm |
| Mount & Brackets | Face mounting holes (4-Φ4.4) |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 400:1 (Typ.) |
| Display Color | 16.7M |
| Response Time | 7/18 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/45/45 |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Power Consumption | 38W (Typ.) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 6 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time (Hrs) | 40K (Typ.) |
| Lamp Voltage | 684/760/836V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/7.0/8.0mA (Min./Typ./Max.) |
| BLU Interface Type | Connector |
| BLU Interface Brand | JST, JST |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | CMOS/TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for LCD | 5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for LCD | 0.29/0.32A (Typ./Max.)(ICC) |
| Signal Interface Type | Connector |
| Signal Interface Brand | HRS |
| Signal Interface Model | FH12-50S-0.5SH |
| Signal Interface Pins | 50 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LC201V1
|
|---|