Brief Information 
| Brand / LCD Model | OPTREX T-51440GL070H-FW-AF |
|---|---|
| Diagonal Size | 7.0 |
| LCD Resolution | 480 x 234 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Industrial Application |
| Operating Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.107 x 0.372 mm |
| Weight | 300g (Max.) |
| Outline Dimension (HxV) | 164.9 X 101.9 mm |
| Outline Depth (D) | 23.1 mm |
| Active Area (H x V) | 154.08 X 87.048 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 150:1 (Typ.) |
| Display Color | Full color |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 60/60/30/60 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time (Hrs) | 20K (Min.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Analog |
|---|---|
| Signal Interface Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for LCD | 12.0V (Typ.) |
| Signal Interface Pins | 30 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
T-51440GL070H-FW-AF
|
|---|