Brief Information 
| Brand / LCD Model | SHARP LQ035Q3DG01 |
|---|---|
| Diagonal Size | 3.5 |
| LCD Resolution | 320 x 240 |
| LCD Composition | Panel |
| LCD Type | a-Si TFT-LCD |
| Application | Handheld Product |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| RoHS | RoHS Compliance |
| Specific Feature |
Mechanical features 
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
|---|---|
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch (H x V) | 0.0735 x 0.2205 mm |
| Weight | 33g (Typ.) |
| Outline Dimension (HxV) | 76.9 X 63.9 mm |
| Outline Depth (D) | 3.5 mm |
| Active Area (H x V) | 70.56 X 52.92 mm |
| Orientation | Landscape type |
Touch Screen 
| Touch Type | Without |
|---|
Optical Features 
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m2 |
| Contrast Ratio | 500:1 (Typ.) |
| Display Color | 262K |
| Response Time | 8/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle(L/R/U/D) | 70/70/60/65 |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
Electronic Features 
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
Backlight System 
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 22.4/24.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| BLU Interface Type | Included in panel signal interface |
Signal Interface 
| Signal Interface | Parallel RGB |
|---|---|
| Signal Interface Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for LCD | 3.3/3.3V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for LCD | 0.2/8.0mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Signal Interface Type | FPC |
| Signal Interface Pins | 67 pins |
DATASHEET 
| Datasheet |
LQ035Q3DG01
|
|---|